איך לעצב חדר ילדים ?!

במסגרת עבודתי באיקאה , הייתי מעצב של מחלקת הילדים , ולמדתי הרבה על מצבי החיים כדי להבין איך לתכנן את חדר הילדים הנכון, חדר ילדים זה לא רק צבע זה תורה שלמה שמחולקת לארבעת שלבי התפתחות של ילדכם : תינוק / פעוט / ילד /מתבגר .חדר ילדים , תמונה: וויקס


חדר הילדים זה עולם ומלאו , הוא מתחיל כחדר לתינוק, ואז הופך לחדר לפעוט שמתחיל להתפתח , בהמשך חדר לילד ואז לחדר מתבגרים , וכמו שילדכם גודל כך גם העיצוב משתנה בכל תקופה, ריהוט ואבזור נכנסים ויוצאים מהחדר לפי צרכים ורצונות של ילדכם, אז איך מתחילים?מצב חיים ראשון - חדר תינוקות

תמונה: וויקס

ילדכם הגיע לעולם, מזל טוב! אתם מתרגשים ורוצים לתכנן את חדר החלומות שלכם וגם שלו ( או שלה) , בגיל הזה ילדכם ישן ואוכל , הצרכים שלו הם בסיסים - להתפתח ולגדול , וכך גם חדר התינוקות צריך להיות מתוכנן - מינימליסטי , עם מעברים רחבים , נוח להורים , ובטיחותי לתינוקכם.בטיחות לפני הכל !

חשוב מאוד בשלב להגן על ילדכם , קבעו את הרהיטים לקיר (שידות החתלה וכד') , כסו שקעי חשמל חשופים עם מכסה ( ממליץ על מוצרי הבטיחות של איקאה - PATRULL) , כיסוי לפינות חדות (בשולחן, במדף וכד') תופסנים שונים למגירות ודלתות וכדומה.


צבעים מומלצים -

ממליץ לצבוע את החדרים בצבעים ניטרליים ( בז', לבן, שמנת, קרם) עם שילוב של אבזור צבעוני , להכנת צבע לחדר. מדוע צבעים ניטרליים? מכיוון שהחדר הולך להשתנות עוד הרבה , זה יחסוך לכם זמן ועבודה בשינוי הגוון, צבעים ניטרליים גם בריהוט ( מיטה/שידה מומלץ על גוונים ניטרליים)

לצבעי קיר מומלץ לבחור בצבעים "בריאים" , אלו צבעים לא רעילים על בסיס מים , ללא ריח לוואי ואינם מזיקים לכם ולילדכם (צבע רגיל ממשיך לפלוט אדים חודשים לאחר הצביעה).ריהוט מומלץ:

עריסה/מיטת תינוק , שידת החתלה , כורסא נוחה להורים .

העמדה :

דאגו שהחדר יהיה "פתוח" בכדי שתוכלו לנוע בחופשיות , מומלץ ליצור פינה עם שידת החתלה , מיטה בקיר פנימי , פינת ישיבה להורה (הכורסא) .

אבזור מומלץ :

שטיח , וילון , מנורת לילה , בובות רכות , אחסון ( לא לתלות מידוף מעל מיטת תינוק ).

שלבו אלמנטים צבעוניים בחדר (זה מעולה להתפתחות תינוקכם ומשיכת תשומת ליבו ) שלבו בתקרה אלמנט מעניין ( התינוק נמצא רוב הזמן במצב שכיבה בחדר).מצב חיים שני - חדר לפעוט


זה השלב שבין הינקות לילדות , ילדכם ממשיך להתפתח ולשחק, ומפתח יכולות מוטוריות , האופי שלו מתעצב, ילדכם אוהבים לצייר ולשחק בשלב הזה ,


בטיחות - כפי שצויין בתחילת המאמר - גם פה נדרש לקבע רהיטים ולהגן על ילדכם מפני סכנות בחדר ובבית .


תמונה : וויקס

צבעים מומלצים -

ממליץ לצבוע את החדרים בצבעים ניטרליים ( בז', לבן, שמנת, קרם) עם שילוב של גוון נוסף , צבע אהוב ופסטלי , בנוסף אבזור צבעוני , ניתן לשלב גם טפט .
ריהוט מומלץ:

מיטת מעבר/ או מיטה מתארכת , פינת יצירה ( שולחן וכסא לקטנטנים - גם יש באיקאה וברשתות נוספות ריהוט לילדים קטנים ) , יחידות אחסון עם מגירות פלסטיק ( ממליץ מאיקאה על משפחת TROFAST ).

העמדה :

דאגו שהחדר יהיה "פתוח" בכדי שתוכלו לנוע בחופשיות , צרו פינת יצירה (שולחן וכסאות קטנים ) במרכז החדר או באחד הצדדים, מקמו שטיח באזור המשחקים (לבידוד ) , מומלץ לשלב פרקט למראה חמים ונעים לילדכם, את המיטה מקמו בקיר פנימי ולא כלפי קיר חיצוני ( קור כבר ציינתי) . את יחידת האחסון עם המגירות מקמו מול או ליד מיטת המעבר.

אבזור מומלץ :

שטיח (קל לניקוי וכביסה - יש כאלה ) , וילון , מנורת לילה , בובות רכות , אחסון + עם מגירות בגובה של הילד , כן ציור ולוח לתליית היצירות של ילדכם ( שלא יהרסו את הקיר חלילה) .

תאורה : תאורת לילה , מנורה במרכז החדר .


מצב חיים שלישי - חדר ילדים


המבצר של ילדכם , חדר הילדים מקבל אופי , לפי התחביבים והעדפות של ילדכם , הילדים כבר בבית הספר , יש להם רצונות, צרכים נוספים, הם לומדים, משחקים ומארחים ופה החדר הופך לעולם שלהם .


שמים לוח מחיק ומצילים את הקיר , תמונה: וויקס

צבעים מומלצים -

מה הצבע האהוב על ילדכם? שלבו אותו בחדר , אולי טפט , תבחרו יחד , ותגדירו , מומלץ לצבוע קיר אחד בגוון האהוב , ואת שאר הקירות בצבעים ניטרליים , או ליצור אלמנט על הקיר ולשחק עם הצבע (סטריפים, נקודות וכו') .
ריהוט מומלץ:

הריהוט בשלב זה מותאם לפי הצרכים שלכם ,

מיטה - מיטה נפתחת ? מיטת גלריה? ספפה ? לדוגמא , מי שאוהב לארח יביא מיטה נפתחת / מיטת חבר , בחלל קטן נבחר במיטת גלריה ( אפשר להכניס עולם מתחת למיטה)

שולחן כתיבה - שולחן הכולל מחשב או בלי מחשב? מקום ישיבה רק לילד או גם להורה שיעזור בזמן שיעורי הבית? שולחן צר או עמוד , יש היום שולחנות במגוון אופציות). - מומלץ לכלול לוח שעם/מחיק/מגנט כך ילדכם יבטא את עצמו ולא , יקשט את הקירות .

ריהוט משלים - שידה , ארון בגדים , כוורת/ספריה לאחסון , מידוף .

תאורה - מנורת שולחן , מנורה מרכזית .

העמדה :

צרו פינה לביטוי אישי (פינת ישיבה או לוח שעם כבר אמרנו?) , מומלץ לשלב פרקט למראה חמים ונעים לילדכם, את המיטה מקמו בקיר פנימי ולא כלפי קיר חיצוני ( קור כבר ציינתי) . את שולחן העבודה מקמו באזור מואר ליד החלון , ונפרד מהמיטה , אל תכניסו טלוויזיה לחדר, ארון בגדים במיקום או נישה ייעודית מומלץ בקיר שליד הדלת כניסה לחדר שלא יתפוס נפח מהחדר.
מצב חיים רביעי - חדר למתבגרים / נעורים


בשלב זה רצוי כבר לשתף את ילדכם בתהליך העיצוב , בררו מה הצרכים שלהם ומה הם אוהבים, אפשר להפוך את שלב העיצוב והתכנון לפעילות משפחתית , לקבוע תקציב ולבחור ביחד את הריהוט .


מי צריך שולחן עבודה? תמונה: וויקס

צבעים מומלצים -

בחרו ביחד את הצבעים שאתם אוהבים , המלצה שלי לבחור בין 2-5 גוונים ולרוץ איתם בכל הקונספט העיצובי של החדר (תחביב מיוחד שישפיע על העיצוב כמו קבוצת כדורגל, גיימינג, צילום וכל תחביב אחר).

ניתן לשלב טפט או משפט מעורר השראה על הקיר.


ריהוט מומלץ:


הריהוט בשלב זה מותאם לפי הצרכים שלכם ,

מיטה - בגיל הזה עוברים למיטה וחצי או מידה זוגית ( 140X200) , או מיטת יחיד נפתחת לאירוח חברים וחברות.

שולחן כתיבה - דבר אחד למדנו מהקורונה , צריך שולחן מחשב עם תשתית טובה לאינטרנט , דאגו לשולחן רחב ונוח וכיסא אורתופדי נוח , בעידן הזום זה חשוב , יש מתבגרים שיעדיפו את המיטה , אבל בכל זאת אל תוותרו על פינת עבודה בחדר.

ריהוט משלים - שידה , ארון בגדים , מידוף , ספרייה , מראה עומדת או תלויה , טלוויזיה (אם רוצים) ,

תאורה - מנורת שולחן , מנורה מרכזית , לדים צבעוניים (שרשרות לד)חדרי ילדים שעיצבתי באיקאה להשראה :


היי תודה שביקרתם בבלוג שלי

אם אהבתם את המאמר , מוזמנים להירשם לקבלת עדכונים במייל 

הרשמה לניוזלטר

Thanks for submitting!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest